Zgłaszanie naruszeń
Informacje ogólne
- W Banku Spółdzielczym w Węgierskiej Górce (dalej: Bank) obowiązuje Procedura zgłaszania naruszeń prawa oraz obowiązujących w Banku procedur i standardów etycznych.
- W Banku za naruszenie uznaje się „działanie lub zaniechanie niezgodne (lub budzące uzasadnione podejrzenia o niezgodność) z prawem lub obowiązującymi w Banku regulacjami wewnętrznymi oraz wartościami etycznymi (w tym zaniedbania, nadużycia i inne nieprawidłowości) lub mające na celu obejście prawa, związane z działalnością Banku lub pełnieniem obowiązków służbowych, do którego doszło lub prawdopodobnie dojdzie, w szczególności dotyczące: korupcji, usług, produktów i rynków finansowych, przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, ochrony konsumentów, ochrony prywatności i danych osobowych.”
- Zgłoszenia naruszenia może dokonać Sygnalista za pośrednictwem dedykowanych kanałów.
Sygnalista w Banku
Za Sygnalistów uznaje się osoby fizyczne, które zgłaszają lub ujawniają publicznie informację o naruszeniu prawa uzyskaną w kontekście związanym z pracą, w tym m.in.:
- pracowników i byłych pracowników,
- pracowników tymczasowych,
- osoby świadczące na rzecz Banku pracę na innej podstawie niż stosunek pracy,
- przedsiębiorców, prokurentów, akcjonariuszy lub wspólników,
- członków organu osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej,
- osoby świadczące pracę pod nadzorem i kierownictwem wykonawcy, podwykonawcy lub dostawcy Banku,
- stażystów, wolontariuszy, praktykantów,
- kandydatów do pracy, o ile zgłaszają informację o naruszeniu w kontekście związanym z pracą przed nawiązaniem stosunku pracy z Bankiem lub innego stosunku prawnego stanowiącego podstawę świadczenia pracy.
Kanały zgłaszania naruszeń
- skrzynka e-mail etyka@bs.wegierskagorka.pl, na którą wiadomość można przesłać z dowolnego adresu e-mail ,
- poczta tradycyjna wysłana na adres: Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Węgierskiej Górce , ul. Zielona 45 34-350 Węgierska Górka,
- rozmowa z pracownikiem komórki zgodności, z której sporządza się protokół.
Sygnalista otrzyma informację zwrotną, o ile poda adres do kontaktu. Adres do kontaktu jest warunkiem otrzymania informacji zwrotnej bez względu na to, czy Sygnalista jest anonimowy, czy ujawni swoją tożsamość. Adres do kontaktu może być również skonstruowany w taki sposób, który nie identyfikuje Sygnalisty (np. abstrakcyjny adres mailowy).
W celu dokonania zgłoszenia, Sygnalista może wykorzystać poniższy formularz:
Ochrona Sygnalisty
Ochroną przed działaniami odwetowymi objęci są Sygnaliści, osoby powiązane z Sygnalistą oraz osoby pomagające w dokonaniu zgłoszenia.
- Działanie odwetowe – bezpośrednie lub pośrednie działanie lub zaniechanie w kontekście związanym z pracą, które jest spowodowane zgłoszeniem lub ujawnieniem publicznym i które narusza lub może naruszyć prawa Sygnalisty lub wyrządza lub może wyrządzić nieuzasadnioną szkodę Sygnaliście, w tym bezpodstawne inicjowanie postępowań przeciwko Sygnaliście.
- Osoba powiązana z Sygnalistą – osoba fizyczna, która może doświadczyć działań odwetowych, w tym współpracownik lub osoba najbliższa Sygnalisty; osobą najbliższą jest małżonek, wstępny, zstępny, rodzeństwo, powinowaty w tej samej linii lub stopniu, osoba pozostająca w stosunku przysposobienia oraz jej małżonek, a także osoba pozostająca we wspólnym pożyciu.
- Osoba pomagająca w dokonaniu zgłoszenia – osoba fizyczna, która pomaga Sygnaliście w zgłoszeniu lub ujawnieniu publicznym w kontekście związanym z pracą i której pomoc nie powinna zostać ujawniona.
Zgłoszenia zewnętrzne
- Zgodnie z przepisami ustawy z 14.06.2024 r. o ochronie sygnalistów, Sygnalista będzie mógł dokonać zgłoszenia zewnętrznego bez uprzedniego zgłoszenia wewnętrznego.
- Zgłoszenie zewnętrzne będzie przyjmowane przez właściwe organy publiczne na zasadach określonych w ustawie z 14.06.2024 r. o ochronie sygnalistów oraz procedurach tych organów dotyczących przyjmowania zgłoszeń zewnętrznych oraz podejmowania działań następczych, która powinna określać w szczególności tryb postępowania z informacjami o naruszeniach prawa zgłoszonymi anonimowo.