Poniżej znajdziesz ogólne informacje o Banku.
Historia Banku Spółdzielczego w Węgierskiej Górce sięga roku 1911, kiedy zarejestrowano Spółkę Oszczędnościowo-Pożyczkową w Cięcinie. Jej założycielami byli: ks. Antoni Wyrobek, dr Władysław Nowak, Jan Kania, Jan Stana, Tomasz Czernek, Józef Juraszek, Roman Kłosek, Franciszek Walter, Józef Mieszczak i Ignacy Cichoń. Fundusze Spółki w chwili rozpoczęcia działalności składały się z udziałów i wpisowego oraz dobrowolnych wpłat i wynosiły niespełna 800 koron.
W 1917r. Spółka Oszczędnościowo-Pożyczkowa w Cięcinie otrzymała stałą siedzibę w Domu Ludowym “Przyjaźń” w Cięcinie.
W dniu 01.02.1925r. nastąpiła zmiana statutu Spółdzielni, w wyniku której Spółka Oszczędnościowo-Pożyczkowa przyjęła nazwę: “Kasy Stefczyka – Spółdzielni z nieograniczoną odpowiedzialnością”.
Wybuch II wojny światowej spowodował totalne zniszczenie dorobku Spółdzielni, a działacze zaniechali pracy społecznej ze względu na ostre represje ze strony okupanta. W konsekwencji Spółdzielnia zaprzestała swojej działalności na okres 6-ciu lat, tj. do końca wojny.
Rok 1945 stanowił historyczną datę dla Banku, bowiem wznowiła swą działalność “Kasa Stefczyka”, przyjmując nazwę: “Kasa Spółdzielcza w Cięcinie”.
W 1966r. rozpoczęto budowę nowego budynku Kasy Spółdzielczej. Parcelę pod budynek otrzymano nieodpłatnie od Straży Pożarnej w Cięcinie. Budowa trwała 2 lata, a nowy obiekt oddano do użytku w 1968r.
W 1969r. po zmianie statutu Kasa Spółdzielcza zmieniła nazwę na Bank Spółdzielczy w Cięcinie.
Podział terytorialny kraju, który miał miejsce w 1971r. spowodował, że w dniu 08.01.1974r. nastąpiła zmiana nazwy banku na Bank Spółdzielczy w Węgierskiej Górce z siedzibą w Cięcinie.
Na początku lat 90-tych uznano, że koniecznym staje się poprawa warunków obsługi klientów oraz pracy załogi, gdyż dotychczasowa siedziba nie odpowiadała aktualnie stawianym wymogom w tym zakresie. W związku z powyższym Zebranie Przedstawicieli podjęło decyzję o zakupie obiektu od Urzędu Gminy Węgierska Górka, a następnie o zaadoptowaniu ww. obiektu na pomieszczenia bankowe. W grudniu 1992r. przeniesiono Bank do nowego lokalu wybudowanego w centrum Węgierskiej Górki i zajmowanego do chwili obecnej. Od tego momentu obowiązuje obecna nazwa, czyli Bank Spółdzielczy w Węgierskiej Górce, a w dawnym budynku w Cięcinie umiejscowiony został punkt kasowy Banku.
Na przestrzeni lat, z małej spółdzielni o ograniczonej działalności, Bank Spółdzielczy w Węgierskiej Górce przekształcił się w nowoczesny, uniwersalny Bank, świadczący pełną gamę usług finansowych, kultywując przy tym tradycję i charakter spółdzielczy.
Zarząd Banku Spółdzielczego w Węgierskiej Górce
Prezes Zarządu | Tadeusz Juraszek |
Wiceprezes Zarządu | Krystyna Dziedzic |
Wiceprezes Zarządu | Bogusława Małolepsza |
Wiceprezes Zarządu | Lucyna Luber |
Rada Nadzorcza Banku Spółdzielczego w Węgierskiej Górce
Przewodniczący | Janusz Michałek |
Zastępca Przewodniczącego | Grzegorz Proksa |
Sekretarz RN | Anna Stolarczyk |
Członek RN | Zbigniew Zieliński |
Członek RN | Michał Waligóra |
Dokumenty do pobrania:
- Informacja dotycząca adekwatności kap. za 2023r
- Informacja Banku wynikajajaca z art 111 a ustawy P.b
- Oświadczenie Zarządu o stosowaniu ZŁK 2023
- Ocena stosowania przez Bank Spółdzielczy w Węgierskiej Górce w 2023 roku Zasad Ładu
- Struktura organizacyjna Banku
- Polityka zarządzania konfliktem interesów
- Polityka informacyjna Banku
- Organizacja systemu kontroli wewnętzrnej w Banku
- Polityka zarzadzania ładem korporacyjnym
- Sytuacja ekonomiczno-finansowa Banku
Gwarancjami BFG w 100% objęte są wszystkie depozyty, zgromadzone w Banku Spółdzielczym w Węgierskiej Górce, przez jedną osobę, do wysokości równowartości w złotych 100.000 EUR.
Gwarancje BFG
Depozyty zgromadzone w Banku są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, zgodnie z Ustawą z 10 czerwca 2016 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji.
Wysokość gwarancji
Gwarancjami BFG objęte są środki pieniężne o równowartości w złotych do 100 000 euro w odniesieniu do każdego deponenta w Banku. Jeżeli deponent posiada wspólny rachunek z inną osobą, limit równowartości w złotych 100 000 euro ma zastosowanie do każdego z deponentów oddzielnie.
W przypadku rachunków powierniczych, deponentem jest każdy z powierzających w granicach wynikających z ich udziału w kwocie zgromadzonej na rachunku.
Kto jest deponentem?
Ochronie podlegają środki pieniężne w walucie polskiej i walutach obcych zgromadzone przez następujących deponentów:
- osoby fizyczne
- osoby prawne
- jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, o ile posiadają zdolność prawną
- szkolne kasy oszczędności i pracownicze kasy zapomogowo – pożyczkowe
- rady rodziców.
Kto nie jest objęty ochroną?
Nie podlegają ochronie depozyty:
- Skarbu Państwa
- Narodowego Banku Polskiego
- Banków, banków zagranicznych oraz instytucji kredytowych, o których mowa w ustawie Prawo Bankowe
- Spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych i Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej
- Bankowego Funduszu Gwarancyjnego
- Instytucji finansowych
- Firm inwestycyjnych, o których mowa w art.4 ust.1 pkt 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 z dnia 26 czerwca 2013 r. w sprawie wymogów ostrożnościowych dla instytucji kredytowych i firm inwestycyjnych, zmieniającym rozporządzenie (UE) nr 648/2012 i uznanych firm inwestycyjnych z państwa trzeciego, o których mowa w art. 4 ust. 1 pkt 25 tego rozporządzenia
- Osób i podmiotów, które nie zostały zidentyfikowane przez Bank
- Krajowych i zagranicznych zakładów ubezpieczeń oraz krajowych i zagranicznych zakładów restrukturyzacji, o których mowa w ustawie z dnia 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej
- Funduszy inwestycyjnych, towarzystw funduszy inwestycyjnych, funduszy zagranicznych, spółek zarządzających i oddziałów towarzystw inwestycyjnych, o których mowa w ustawie z dnia 27 maja 2004r. o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi
- Otwartych funduszy emerytalnych, pracowniczych funduszy emerytalnych, powszechnych towarzystw emerytalnych i pracowniczych towarzystw emerytalnych, o których mowa w ustawie dnia 28 sierpnia 1997r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych
- Jednostek samorządu terytorialnego
- Organów władz publicznych państwa członkowskiego innego niż Rzeczypospolita Polska oraz państwa trzeciego w szczególności rządów centralnych, regionalnych oraz jednostek samorządu terytorialnego tych państw.
Które środki są objęte ochroną?
Ochronie podlegają:
- środki pieniężne zgromadzone przez deponenta na rachunkach bankowych
- kwoty wydatkowane na koszty pogrzebu Posiadacza rachunku oraz z tytułu dyspozycji na wypadek śmierci, wymagalne przed dniem spełnienia gwarancji
- należności wynikające z bankowych papierów wartościowych, potwierdzone dokumentami imiennymi wystawionymi przez emitenta lub imiennymi świadectwami depozytowymi, o których mowa w art. 9 ust. 1 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, o ile zostały wyemitowane przed dniem 2 lipca 2014 r.
Ochroną gwarancyjną nie są objęte środki pieniężne i należności:
- wpłacone tytułem udziałów, wpisowego i wkładów członkowskich do spółdzielni
- kwoty drobne (suma środków niższa niż równowartość 2,5 euro), jeżeli są one jedynymi środkami deponenta objętymi ochroną gwarancyjną i jeżeli znajdują się one na rachunkach bankowych, na których w okresie 2 lat przed dniem spełnienia warunku gwarancji nie dokonano obrotów, poza dopisywaniem odsetek lub pobieraniem prowizji lub opłat
- z tytułu pieniądza elektronicznego w rozumieniu ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych oraz środki pieniężne otrzymane w zamian za pieniądz elektroniczny, o których mowa w art. 7 ust. 1 ww. ustawy.
Zasady obliczania kwoty gwarantowanej:
- wszystkie środki zgromadzone w banku przez jedną osobę, niezależnie od tego na ilu rachunkach (np. lokat terminowych, bieżących, oszczędnościowo-rozliczeniowych), traktowane są jako jeden depozyt
- podstawę do obliczania kwoty gwarantowanej stanowi suma środków ulokowanych na wszystkich rachunkach
- do obliczenia kwoty gwarancji w złotych przyjmuje się kurs średni EUR/PLN z dnia spełnienia warunku gwarancji, ogłaszany przez Narodowy Bank Polski.
Podmiotem odpowiedzialnym za wypłatę środków gwarantowanych jest Bankowy Fundusz Gwarancyjny.
Więcej informacji na stronie: www.bfg.pl.
Bankowy Fundusz Gwarancyjny
Adres:
Bankowy Fundusz Gwarancyjny
ul. ks. Ignacego Jana Skorupki 4 00-546 Warszawa
Bezpłatna infolinia: 800 569 341
Telefon: 22 58 30 700
Fax: 22 58 30 589
E-mail: kancelaria@bfg.pl
Elektroniczna Skrzynka Podawcza na platformie ePUAP: /BFG_Daz_WZ/SkrytkaESP